Posted by Editoress on 04/26/10
Results from the first 2 stages of Le Tour de Bretagne Cycliste - Trophée des Granitiers in France. Three Canadians are racing: Ryan Anderson, Zach Bell and David Veilleux, all with Kelly Benefit Strategies.
Stage 1 (April 25th) : Gorey to Gorey (Jersey), 142 km | |
1 Jetse Bol (Ned) Rabobank | 3:19:49 |
2 Arkimed Arguelyes Rodriges (Rus) Itera - Katusha | |
3 Niels Brouzes (Fra) Big Mat - Auber 93 | |
4 Julien Antomarchi (Fra) V.C. La Pomme Marseille | |
5 Renaud Dion (Fra) Roubaix Lille Metropole | |
6 Franck Bouyer (Fra) Bbox Bouygues Telecom | |
7 Sander Oostlander (Ned) Van Vliet EBH Elshof | |
8 Perrig Quemeneur (Fra) Bbox Bouygues Telecom | |
9 Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller | all s.t. |
10 Johan Le Bon (Fra) Bretagne - Schuller | 0:02 |
11 Benoit Daeninck (Fra) Roubaix Lille Metropole | 0:18 |
12 Dimitri Le Boulch (Fra) Big Mat - Auber 93 | |
13 Martial Roman (Fra) U.C. Nantes Atlantique | |
14 Vojtéch Hacecky (Cze) Atlas Personal | |
15 Arnaud Demare (Fra) C.C. Nogent Sur Oise | 1:16 |
16 Jarl Salomein (Bel) Wielergroep Beveren 2000 | |
17 Yannick Marie (Fra) V.C. La Pomme Marseille | |
18 Sébastien Boire (Fra) S.C.O. Dijon | |
19 Vyacheslav Kuznetsov (Rus) Itera - Katusha | |
20 Benjamin Verraes (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht | |
21 Sylvain Cheval (Fra) Selection De Bretagne | |
22 Julien Vermote (Bel) Wielergroep Beveren 2000 | |
23 Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank | |
24 Boy Van Poppel (Ned) Rabobank | |
25 Peter Williams (GBr) British National Team | |
26 Niklas Gustavsson (Swe) Team Sprocket | |
27 Rikke Dijkxhoorn (Ned) Van Vliet EBH Elshof | |
28 Horton Tobyn (GBr) Team Sprocket | |
29 Mathieu Delaroziere (Fra) V.C. La Pomme Marseille | |
30 Saïd Haddou (Fra) Bbox Bouygues Telecom | |
31 Guillaume Dessibourg (Sui) Atlas Personal | |
32 Arnaud Courteille (Fra) U.C. Nantes Atlantique | |
33 Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal | |
34 Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal | |
35 Martijn Keizer (Ned) Rabobank | |
36 Nikita Novikov (Rus) Itera - Katusha | |
37 Maurice Vrijmoed (Ned) Rabobank | |
38 Jack Anderson (Aus) Team Sprocket | |
39 Marius Bernatonis (Ltu) Atlas Personal | |
40 Alexander Wetterhall (Swe) Team Sprocket | |
41 Cédric Pineau (Fra) Roubaix Lille Metropole | |
42 Dmitriy Ignatiev (Rus) Itera - Katusha | |
43 Pieter Serry (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht | |
44 Jelle Wallays (Bel) Wielergroep Beveren 2000 | |
45 Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller | |
46 Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne - Schuller | |
47 Jonathan Mcevoy (GBr) British National Team | |
48 Sondre Gjerdevik Sörtveit (Nor) Joker Bianchi | |
49 Klaas Sys (Bel) Wielergroep Beveren 2000 | |
50 Laurent Le Gac (Fra) Selection De Bretagne | |
51 Mathieu Claude (Fra) Bbox Bouygues Telecom | |
52 Jonathan Brunel (Fra) V.C. La Pomme Marseille | |
53 Christer Rake (Nor) Joker Bianchi | |
54 Edgaras Kovaliovas (Ltu) V.C. La Pomme Marseille | |
55 Lucas Schädlich (Ger) Thüringer Energie Team | |
56 Eduardo Gonzalo Ramirez (Esp) Bretagne - Schuller | |
57 James Sampson (GBr) British National Team | |
58 John Degenkolb (Ger) Thüringer Energie Team | |
59 Guillaume Faucon (Fra) Big Mat - Auber 93 | |
60 Armindo Fonseca (Fra) Cotes D'Armor Marie Morin | |
61 Jeffrey Wiersma (Ned) Van Vliet EBH Elshof | |
62 Gael Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller | |
63 Morgan Kneisky (Fra) Roubaix Lille Metropole | |
64 Sergey Rudaskov (Rus) Itera - Katusha | |
65 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole | |
66 Ryan Anderson (Can) Kelly Benefit Strategies | |
67 Joeri Adams (Bel) Rabobank | |
68 Arnaud Molmy (Fra) Roubaix Lille Metropole | |
69 Nicolas David (Fra) Cotes D'Armor Marie Morin | |
70 Clément Mahe (Fra) Cotes D'Armor Marie Morin | |
71 David Chopin (Fra) Selection De Bretagne | |
72 Maximilian May (Ger) Thüringer Energie Team | |
73 Erwan Teguel (Fra) U.C. Nantes Atlantique | |
74 Philipp Klein (Ger) Thüringer Energie Team | |
75 Mathieu Jeannes (Fra) Cotes D'Armor Marie Morin | |
76 Fabien Schmidt (Fra) Cotes D'Armor Marie Morin | |
77 Julien Mazet (Fra) Big Mat - Auber 93 | |
78 Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Bianchi | |
79 Rudy Lesschaeve (Fra) C.C. Nogent Sur Oise | |
80 Olivier Grammaire (Fra) S.C.O. Dijon | |
81 Gwenaël Teillet (Fra) U.C. Nantes Atlantique | |
82 Kenny Terweduwe (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht | |
83 Steven Le Hyaric (Fra) C.C. Nogent Sur Oise | |
84 Vincent Guezennec (Fra) Selection De Bretagne | |
85 Simon Gouedard (Fra) Selection De Bretagne | |
86 Steven De Neef (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht | |
87 Stanislav Volkov (Rus) Itera - Katusha | |
88 Kevin Cherruault (Fra) U.C. Nantes Atlantique | |
89 Florian Morizot (Fra) Big Mat - Auber 93 | |
90 David Veilleux (Can) Kelly Benefit Strategies | |
91 Alexandre Lefief (Fra) S.C.O. Dijon | |
92 Anthony Vignes (Fra) U.C. Nantes Atlantique | |
93 Yves Mercier (Sui) S.C.O. Dijon | |
94 Stian Remme (Nor) Joker Bianchi | |
95 Joeri Calleeuw (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht | |
96 Fabien Sidaner (Fra) Cotes D'Armor Marie Morin | |
97 Julien Guay (Fra) C.C. Nogent Sur Oise | |
98 Sven Nooytens (Bel) Wielergroep Beveren 2000 | |
99 Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies | |
100 Yoann David (Fra) Selection De Bretagne | |
101 Nicolas Vogondy (Fra) Bbox Bouygues Telecom | |
102 Thomas Berkhout (Ned) Van Vliet EBH Elshof | |
103 Quentin Santy (Fra) C.C. Nogent Sur Oise | |
104 Sam Bennett (Irl) V.C. La Pomme Marseille | |
105 Ian Bibby (GBr) British National Team | |
106 Alexis Coulon (Fra) S.C.O. Dijon | |
107 Andrew Tennant (GBr) British National Team | all s.t. |
108 Sven Jodts (Bel) Wielergroep Beveren 2000 | 1:28 |
109 Sven Vandousselaere (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht | |
110 Jakob Steigmiller (Ger) Thüringer Energie Team | |
111 Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies | |
112 Zach Bell (Can) Kelly Benefit Strategies | |
113 Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet EBH Elshof | all s.t. |
114 Benjamin Cantournet (Fra) S.C.O. Dijon | 3:26 |
115 Alexis Bodiot (Fra) C.C. Nogent Sur Oise | 7:11 |
116 Mike William (Ger) Thüringer Energie Team | 12:35 |
117 Edward Clancy (GBr) British National Team | s.t. |
OTL Christian Parrett (USA) Team Sprocket | 25:04 |
OTL Michaël Baer (Sui) Atlas Personal | 25:14 |
DNF Bram Schmitz (Ned) Van Vliet EBH Elshof | |
DNF Svein Erik Vold (Nor) Joker Bianchi | |
DNF Vegard Breen (Nor) Joker Bianchi | |
DNF Richard Larsen (Swe) Team Sprocket | |
DNF Jonathan Thire (Fra) Big Mat - Auber 93 | |
Stage 2: Saint Ouen ITT 10km | |
1 Martijn Keizer (Ned) Rabobank | 12:43.08 |
2 Johan Le Bon (Fra) Bretagne - Schuller | 12:46.09 |
3 Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal | 12:46.32 |
4 Florian Morizot (Fra) Big Mat - Auber 93 | 12:48.73 |
5 Jakob Steigmiller (Ger) Thüringer Energie Team | 12:52.65 |
6 Jetse Bol (Ned) Rabobank | 12:53.04 |
7 Sander Oostlander (Ned) Van Vliet EBH Elshof | 12:54.14 |
8 Julien Vermote (Bel) Wielergroep Beveren 2000 | 12:58.01 |
9 Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet EBH Elshof | 12:58.38 |
10 Julien Antomarchi (Fra) V.C. La Pomme Marseille | 12:59.61 |
11 Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies | 12:59.76 |
12 Ian Bibby (GBr) British National Team | 13:00.86 |
13 Alexander Wetterhall (Swe) Team Sprocket | 13:01.85 |
14 Ryan Anderson (Can) Kelly Benefit Strategies | 13:01.86 |
15 John Degenkolb (Ger) Thüringer Energie Team | 13:02.08 |
16 Nicolas Vogondy (Fra) Bbox Bouygues Telecom | 13:05.98 |
17 Peter Williams (GBr) British National Team | 13:07.04 |
18 Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank | 13:08.57 |
19 Benjamin Verraes (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht | 13:10.18 |
20 Gwenaël Teillet (Fra) U.C. Nantes Atlantique | 13:10.54 |
21 Joeri Adams (Bel) Rabobank | 13:10.86 |
22 Nikita Novikov (Rus) Itera - Katusha | 13:11.13 |
23 Christer Rake (Nor) Joker Bianchi | 13:11.99 |
24 Perrig Quemeneur (Fra) Bbox Bouygues Telecom | 13:12.99 |
25 Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Bianchi | 13:13.33 |
26 Arkimed Arguelyes Rodriges (Rus) Itera - Katusha | 13:13.54 |
27 Gael Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller | 13:13.76 |
28 Dmitriy Ignatiev (Rus) Itera - Katusha | 13:16.07 |
29 Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal | 13:16.42 |
30 Jonathan Mcevoy (GBr) British National Team | 13:17.48 |
31 Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller | 13:17.89 |
32 Thomas Berkhout (Ned) Van Vliet EBH Elshof | 13:18.03 |
33 Pieter Serry (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht | 13:18.58 |
34 David Veilleux (Can) Kelly Benefit Strategies | 13:19.46 |
35 Jelle Wallays (Bel) Wielergroep Beveren 2000 | 13:19.49 |
36 Boy Van Poppel (Ned) Rabobank | 13:19.76 |
37 Dimitri Le Boulch (Fra) Big Mat - Auber 93 | 13:21.01 |
38 Sven Vandousselaere (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht | 13:21.39 |
39 Franck Bouyer (Fra) Bbox Bouygues Telecom | 13:21.79 |
40 Niels Brouzes (Fra) Big Mat - Auber 93 | 13:22.33 |
41 Olivier Grammaire (Fra) S.C.O. Dijon | 13:22.84 |
42 Jonathan Brunel (Fra) V.C. La Pomme Marseille | 13:24.16 |
43 Erwan Teguel (Fra) U.C. Nantes Atlantique | 13:24.56 |
44 Arnaud Courteille (Fra) U.C. Nantes Atlantique | 13:25.09 |
45 Guillaume Dessibourg (Sui) Atlas Personal | 13:25.33 |
46 Stanislav Volkov (Rus) Itera - Katusha | 13:26.47 |
47 Jack Anderson (Aus) Team Sprocket | 13:27.04 |
48 Anthony Vignes (Fra) U.C. Nantes Atlantique | 13:27.26 |
49 Sven Nooytens (Bel) Wielergroep Beveren 2000 | 13:27.63 |
50 Sergey Rudaskov (Rus) Itera - Katusha | 13:28.13 |
51 Rikke Dijkxhoorn (Ned) Van Vliet EBH Elshof | 13:28.33 |
52 Cédric Pineau (Fra) Roubaix Lille Metropole | 13:28.58 |
53 Stian Remme (Nor) Joker Bianchi | 13:28.69 |
54 Alexis Bodiot (Fra) C.C. Nogent Sur Oise | 13:30.39 |
55 Zach Bell (Can) Kelly Benefit Strategies | 13:30.62 |
56 Benoit Daeninck (Fra) Roubaix Lille Metropole | 13:31.06 |
57 Jeffrey Wiersma (Ned) Van Vliet EBH Elshof | 13:33.13 |
58 Saïd Haddou (Fra) Bbox Bouygues Telecom | 13:34.00 |
59 Vyacheslav Kuznetsov (Rus) Itera - Katusha | 13:34.06 |
60 Guillaume Faucon (Fra) Big Mat - Auber 93 | 13:34.07 |
61 Renaud Dion (Fra) Roubaix Lille Metropole | 13:34.20 |
62 Yannick Marie (Fra) V.C. La Pomme Marseille | 13:36.03 |
63 Alexandre Lefief (Fra) S.C.O. Dijon | 13:37.71 |
64 Maurice Vrijmoed (Ned) Rabobank | 13:38.99 |
65 Martial Roman (Fra) U.C. Nantes Atlantique | 13:39.08 |
66 Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller | 13:39.17 |
67 Jarl Salomein (Bel) Wielergroep Beveren 2000 | 13:40.58 |
68 Klaas Sys (Bel) Wielergroep Beveren 2000 | 13:40.63 |
69 Sven Jodts (Bel) Wielergroep Beveren 2000 | 13:41.61 |
70 Laurent Le Gac (Fra) Selection De Bretagne | 13:41.87 |
71 Kenny Terweduwe (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht | 13:42.52 |
72 Armindo Fonseca (Fra) Cotes D'Armor Marie Morin | 13:43.47 |
73 Steven Le Hyaric (Fra) C.C. Nogent Sur Oise | 13:43.56 |
74 Julien Guay (Fra) C.C. Nogent Sur Oise | 13:43.77 |
75 Joeri Calleeuw (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht | 13:43.90 |
76 Arnaud Molmy (Fra) Roubaix Lille Metropole | 13:45.06 |
77 Kevin Cherruault (Fra) U.C. Nantes Atlantique | 13:45.45 |
78 Vojtéch Hacecky (Cze) Atlas Personal | 13:45.63 |
79 Lucas Schädlich (Ger) Thüringer Energie Team | 13:45.78 |
80 Marius Bernatonis (Ltu) Atlas Personal | 13:46.72 |
81 Yves Mercier (Sui) S.C.O. Dijon | 13:47.56 |
82 Arnaud Demare (Fra) C.C. Nogent Sur Oise | 13:47.80 |
83 Eduardo Gonzalo Ramirez (Esp) Bretagne - Schuller | 13:48.58 |
84 Maximilian May (Ger) Thüringer Energie Team | 13:49.35 |
85 Andrew Tennant (GBr) British National Team | 13:49.84 |
86 Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne - Schuller | 13:50.48 |
87 Fabien Sidaner (Fra) Cotes D'Armor Marie Morin | 13:50.58 |
88 Fabien Schmidt (Fra) Cotes D'Armor Marie Morin | 13:51.81 |
89 Mathieu Claude (Fra) Bbox Bouygues Telecom | 13:52.08 |
90 Julien Mazet (Fra) Big Mat - Auber 93 | 13:52.97 |
91 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole | 13:54.01 |
92 Niklas Gustavsson (Swe) Team Sprocket | 13:54.81 |
93 Sondre Gjerdevik Sörtveit (Nor) Joker Bianchi | 13:56.50 |
94 Edward Clancy (GBr) British National Team | 13:57.84 |
95 Philipp Klein (Ger) Thüringer Energie Team | 13:59.14 |
96 Morgan Kneisky (Fra) Roubaix Lille Metropole | 13:59.38 |
97 Sam Bennett (Irl) V.C. La Pomme Marseille | 14:00.39 |
98 Steven De Neef (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht | 14:01.83 |
99 Horton Tobyn (GBr) Team Sprocket | 14:02.61 |
100 Simon Gouedard (Fra) Selection De Bretagne | 14:02.85 |
101 Sébastien Boire (Fra) S.C.O. Dijon | 14:06.66 |
102 Mathieu Delaroziere (Fra) V.C. La Pomme Marseille | 14:06.70 |
103 Vincent Guezennec (Fra) Selection De Bretagne | 14:08.45 |
104 James Sampson (GBr) British National Team | 14:08.49 |
105 Sylvain Cheval (Fra) Selection De Bretagne | 14:08.69 |
106 Alexis Coulon (Fra) S.C.O. Dijon | 14:13.17 |
107 Clément Mahe (Fra) Cotes D'Armor Marie Morin | 14:13.83 |
108 Nicolas David (Fra) Cotes D'Armor Marie Morin | 14:14.12 |
109 David Chopin (Fra) Selection De Bretagne | 14:14.97 |
110 Benjamin Cantournet (Fra) S.C.O. Dijon | 14:15.47 |
111 Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies | 14:16.18 |
112 Mathieu Jeannes (Fra) Cotes D'Armor Marie Morin | 14:18.70 |
113 Yoann David (Fra) Selection De Bretagne | 14:25.76 |
114 Mike William (Ger) Thüringer Energie Team | 14:31.50 |
115 Rudy Lesschaeve (Fra) C.C. Nogent Sur Oise | 14:32.21 |
116 Quentin Santy (Fra) C.C. Nogent Sur Oise | 14:39.08 |
117 Edgaras Kovaliovas (Ltu) V.C. La Pomme Marseille | 14:39.09 |
GC | |
1 Jetse Bol (Ned) Rabobank | 3:32:26 |
2 Johan Le Bon (Fra) Bretagne - Schuller | at 0:11 |
3 Sander Oostlander (Ned) Van Vliet EBH Elshof | 0:14 |
4 Julien Antomarchi (Fra) V.C. La Pomme Marseille | 0:22 |
5 Arkimed Arguelyes Rodriges (Rus) Itera - Katusha | 0:30 |
6 Perrig Quemeneur (Fra) Bbox Bouygues Telecom | 0:35 |
7 Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller | 0:38 |
8 Niels Brouzes (Fra) Big Mat - Auber 93 | 0:41 |
9 Franck Bouyer (Fra) Bbox Bouygues Telecom | 0:44 |
10 Renaud Dion (Fra) Roubaix Lille Metropole | 0:57 |
11 Dimitri Le Boulch (Fra) Big Mat - Auber 93 | 1:02 |
12 Benoit Daeninck (Fra) Roubaix Lille Metropole | 1:12 |
13 Martial Roman (Fra) U.C. Nantes Atlantique | 1:20 |
14 Martijn Keizer (Ned) Rabobank | 1:21 |
15 Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal | 1:25 |
16 Vojtéch Hacecky (Cze) Atlas Personal | 1:26 |
17 Florian Morizot (Fra) Big Mat - Auber 93 | 1:27 |
18 Julien Vermote (Bel) Wielergroep Beveren 2000 | 1:37 |
19 Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies | 1:38 |
20 Ian Bibby (GBr) British National Team | 1:39 |
21 Alexander Wetterhall (Swe) Team Sprocket | 1:40 |
22 Ryan Anderson (Can) Kelly Benefit Strategies | s.t. |
23 John Degenkolb (Ger) Thüringer Energie Team | 1:41 |
24 Jakob Steigmiller (Ger) Thüringer Energie Team | 1:43 |
25 Nicolas Vogondy (Fra) Bbox Bouygues Telecom | 1:44 |
26 Peter Williams (GBr) British National Team | 1:46 |
27 Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank | 1:47 |
28 Gwenaël Teillet (Fra) U.C. Nantes Atlantique | 1:48 |
29 Benjamin Verraes (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht | 1:49 |
30 Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet EBH Elshof | |
31 Joeri Adams (Bel) Rabobank | both s.t. |
32 Nikita Novikov (Rus) Itera - Katusha | 1:50 |
33 Christer Rake (Nor) Joker Bianchi | s.t. |
34 Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Bianchi | 1:52 |
35 Gael Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller | s.t. |
36 Dmitriy Ignatiev (Rus) Itera - Katusha | 1:55 |
37 Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal | s.t. |
38 Jonathan Mcevoy (GBr) British National Team | 1:56 |
39 Thomas Berkhout (Ned) Van Vliet EBH Elshof | 1:57 |
40 Pieter Serry (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht | s.t. |
41 David Veilleux (Can) Kelly Benefit Strategies | 1:58 |
42 Jelle Wallays (Bel) Wielergroep Beveren 2000 | |
43 Boy Van Poppel (Ned) Rabobank | both s.t. |
44 Jonathan Brunel (Fra) V.C. La Pomme Marseille | 2:01 |
45 Olivier Grammaire (Fra) S.C.O. Dijon | s.t. |
46 Erwan Teguel (Fra) U.C. Nantes Atlantique | 2:03 |
47 Arnaud Courteille (Fra) U.C. Nantes Atlantique | 2:04 |
48 Guillaume Dessibourg (Sui) Atlas Personal | s.t. |
49 Stanislav Volkov (Rus) Itera - Katusha | 2:05 |
50 Jack Anderson (Aus) Team Sprocket | 2:06 |
51 Anthony Vignes (Fra) U.C. Nantes Atlantique | |
52 Sven Nooytens (Bel) Wielergroep Beveren 2000 | both s.t. |
53 Sergey Rudaskov (Rus) Itera - Katusha | 2:07 |
54 Rikke Dijkxhoorn (Ned) Van Vliet EBH Elshof | |
55 Cédric Pineau (Fra) Roubaix Lille Metropole | |
56 Stian Remme (Nor) Joker Bianchi | all s.t. |
57 Jeffrey Wiersma (Ned) Van Vliet EBH Elshof | 2:12 |
58 Sven Vandousselaere (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht | s.t. |
59 Saïd Haddou (Fra) Bbox Bouygues Telecom | 2:13 |
60 Vyacheslav Kuznetsov (Rus) Itera - Katusha | |
61 Guillaume Faucon (Fra) Big Mat - Auber 93 | both s.t. |
62 Yannick Marie (Fra) V.C. La Pomme Marseille | 2:15 |
63 Alexandre Lefief (Fra) S.C.O. Dijon | 2:16 |
64 Maurice Vrijmoed (Ned) Rabobank | 2:17 |
65 Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller | 2:18 |
66 Jarl Salomein (Bel) Wielergroep Beveren 2000 | 2:19 |
67 Klaas Sys (Bel) Wielergroep Beveren 2000 | s.t. |
68 Laurent Le Gac (Fra) Selection De Bretagne | 2:20 |
69 Kevin Cherruault (Fra) U.C. Nantes Atlantique | 2:21 |
70 Kenny Terweduwe (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht | |
71 Zach Bell (Can) Kelly Benefit Strategies | both s.t. |
72 Armindo Fonseca (Fra) Cotes D'Armor Marie Morin | 2:22 |
73 Steven Le Hyaric (Fra) C.C. Nogent Sur Oise | |
74 Julien Guay (Fra) C.C. Nogent Sur Oise | |
75 Joeri Calleeuw (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht | all s.t. |
76 Arnaud Molmy (Fra) Roubaix Lille Metropole | 2:24 |
77 Lucas Schädlich (Ger) Thüringer Energie Team | s.t. |
78 Marius Bernatonis (Ltu) Atlas Personal | 2:25 |
79 Yves Mercier (Sui) S.C.O. Dijon | 2:26 |
80 Arnaud Demare (Fra) C.C. Nogent Sur Oise | s.t. |
81 Eduardo Gonzalo Ramirez (Esp) Bretagne - Schuller | 2:27 |
82 Maximilian May (Ger) Thüringer Energie Team | 2:28 |
83 Andrew Tennant (GBr) British National Team | s.t. |
84 Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne - Schuller | 2:29 |
85 Fabien Sidaner (Fra) Cotes D'Armor Marie Morin | s.t. |
86 Fabien Schmidt (Fra) Cotes D'Armor Marie Morin | 2:30 |
87 Mathieu Claude (Fra) Bbox Bouygues Telecom | 2:31 |
88 Julien Mazet (Fra) Big Mat - Auber 93 | s.t. |
89 Sven Jodts (Bel) Wielergroep Beveren 2000 | 2:32 |
90 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole | 2:33 |
91 Niklas Gustavsson (Swe) Team Sprocket | s.t. |
92 Sondre Gjerdevik Sörtveit (Nor) Joker Bianchi | 2:35 |
93 Philipp Klein (Ger) Thüringer Energie Team | 2:38 |
94 Morgan Kneisky (Fra) Roubaix Lille Metropole | 2:38 |
95 Sam Bennett (Irl) V.C. La Pomme Marseille | 2:39 |
96 Steven De Neef (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht | 2:40 |
97 Horton Tobyn (GBr) Team Sprocket | 2:41 |
98 Simon Gouedard (Fra) Selection De Bretagne | s.t. |
99 Sébastien Boire (Fra) S.C.O. Dijon | 2:45 |
100 Mathieu Delaroziere (Fra) V.C. La Pomme Marseille | s.t. |
101 Vincent Guezennec (Fra) Selection De Bretagne | 2:47 |
102 James Sampson (GBr) British National Team | |
103 Sylvain Cheval (Fra) Selection De Bretagne | both s.t. |
104 Alexis Coulon (Fra) S.C.O. Dijon | 2:52 |
105 Clément Mahe (Fra) Cotes D'Armor Marie Morin | s.t. |
106 Nicolas David (Fra) Cotes D'Armor Marie Morin | 2:53 |
107 David Chopin (Fra) Selection De Bretagne | s.t. |
108 Mathieu Jeannes (Fra) Cotes D'Armor Marie Morin | 2:57 |
109 Yoann David (Fra) Selection De Bretagne | 3:04 |
110 Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies | 3:07 |
111 Rudy Lesschaeve (Fra) C.C. Nogent Sur Oise | 3:11 |
112 Quentin Santy (Fra) C.C. Nogent Sur Oise | 3:18 |
113 Edgaras Kovaliovas (Ltu) V.C. La Pomme Marseille | s.t. |
114 Benjamin Cantournet (Fra) S.C.O. Dijon | 5:04 |
115 Alexis Bodiot (Fra) C.C. Nogent Sur Oise | 8:04 |
116 Edward Clancy (GBr) British National Team | 13:55 |
117 Mike William (Ger) Thüringer Energie Team | 14:29 |
Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top |